Přečtěte si rozhovor s Tomášem Bukovcem. Jaké jsou vize klubu na následující období, jak se popral s novou rolí šéftrenéra a nahlédněte pod pokličku fungování trenérského týmu.
Před pár dny do Litoměřic zavítal výběr týmu U13 z Chemnitz LOK. Kluci tu se svými trenéry strávili několik dní a vedle tréninkového procesu si dokonce zahráli přátelské utkání s našimi minižáky... S týmovým vedoucím jsme pro Vás připravili krátký rozhovor.
Proč právě Litoměřice?
Mezi Slavojem BK Litoměřice a Chemnitz LOK sice neexistuje žádná oficiální spolupráce, nicméně tyto dva kluby spolu v posledních měsících absolvovali několik basketbalových akcí... Kluci z Chemnitz trénovali společně s hráči Slavoje a letos v dubnu v Litoměřicích odehráli zápasy proti českým týmům. Navíc někteří hráči Slavoje za tým LOK Chemnitz odehráli atraktivní utkání na červnovém turnaji U12. Byly zde velmi zvučné mládežnické celky jako například Alba Berlín, Rostock, Jena, Niners...
Co bylo obsahem vaší návštěvy/kempu?
Obsahem byly všemožné aktivity, které hráče/děti rozvíjejí po sportovní i osobnostní stránce. Součástí čtyřdenního kempu tedy byly nejen tréninky zaměřené na rozvoj rychlosti, koordinace nebo basketbalových dovedností, ale také pozitivní zážitek ze zahraničí a spousta zábavy.
S Litoměřicemi U13 jste sehráli přátelské utkání... jaké vidíte herní odlišnosti českých a německých hráčů?
Řekl bych, že čeští hráči jsou v tomto věku relativně dovednostně vyspělejší. Německé kluby se v tomto věku soustředí převážně na rozvoj schopností - rychlost, koordinace, stabilita - příliš se nezdůrazňuje potřeba vítězství. Basketbal se bere víc vážně až v pokročilejším věku. Z tohoto důvodu jsou v Německu utkání kategorie U12 odehrána formátem 4v4, zároveň se dodržují striktní pravidla střídání, aby všichni hráči dostali dostatek herních příležitostí. Tato skutečnost se podle nás nejvíc odráží v pokročilém věku. Jejich úroveň motorických schopností a dovedností je ve výsledku lepší a děti tak mají silnější základy pro další pokročilý, specializovaný rozvoj.
Na čem myslíte, že by měli naši hráči potažmo trenéři zapracovat?
Přihrávky jsou pravděpodobně největší slabinou českých hráčů. Nejsem si jistý, jestli to platí i pro tuto věkovou kategorii, každopádně při porovnání hráčů U16 - U20, pak jsou češi daleko za úrovní vrcholové evropské konkurence.
Závěrem, jak se Vám v Litoměřicích líbilo? Přijeli byste zas?
Všichni si svůj pobyt v Litoměřicích moc užili a obzvlášť pozitivně hodnotili historickou stránku města. Veliké WOW přislo ve chvíli, kdy kluci navštívili velmi starou, však krásnou a zachovalou Sokolovnu... tělocvičny takového formátu jsou v Německu již historií - což je samozřejmě krásou kulturního dědictví v Litoměřicích.
Věřím, že budeme mít další příležitosti Litoměřice navštívit.
Jakými třemi slovy byste popsal Litoměřice?
Tradiční, přátelské, basketbalově zapálené
Děkujeme za rozhovor a přejeme Vám jen to nejlepší v osobním i profesním životě!